Ewa Posadzka o hormonach

2020-08-19

Ponadto pobudza ona gonadotropiny, hormony wydzielane przez przysadkę, które z kolei stymulują hormony płciowe.


Ewa Posadzka rozmawia o kobiecych sprawach

To może tłumaczyć wyjątkowe działanie witanii na hormony płciowe i wyjaśnić, dlaczego nie jest ono jednoznacznie ani estro-, ani testosterogenne. Przysadka jest funkcjonalnie związana z podwzgórzem i stanowi drugi krok w ciągu zaczynającym się od podwzgórza, a kończącym na jajnikach - zaznacza Ewa Posadzka https://cmlinden.pl/dr-n-med-ewa-posadzka/.


Pierwszy krok to uaktywnienie podwzgórza z powodu niskiego stężenia danego hormonu, np. estradiolu u kobiet lub testosteronu u mężczyzn. Podwzgórze wysyła sygnał do przysadki, a przysadka pobudza jajniki albo jądra do wydzielania estradiolu bądź testosteronu. Przysadka działa przez gonadotropiny, hormony występujące u obu płci i mające za zadanie zwiększanie produkcji odpowiednich hormonów płciowych. I to jest mechanizm, dzięki któremu witania ospała jest rośliną przynoszącą korzyści mężczyznom i kobietom - dodaje Ewa Posadzka.


Prawdę mówiąc, witania pomija podwzgórze i działa bezpośrednio na przysadkę. W ten sposób przyczynia się do powiększenia jajników i wzrostu liczby dojrzałych pęcherzyków jajnikowych, co dla naszego programu przeciwstarzeniowego równa się odmłodzeniu. Pęcherzyk jajnikowy to pęcherzyk zawierający niedojrzałą komórkę jajową, czyli oocyt, oraz komórki towarzyszące. Dojrzewające pęcherzyki doprowadzają do owulacji i przygotowują komórkę jajową do zapłodnienia - zauważa Ewa Posadzka.


Podczas menopauzy nie ma dojrzałych pęcherzyków ani owulacji, zatem nie ma też możliwości zajścia w ciążę. Zwiększając liczbę dojrzewających pęcherzyków w jajnikach, witania może zaradzić niepłodności i cofnąć menopauzę. To wspaniała wiadomość dla kobiet pragnących bezpiecznie cofnąć zegar z dodatkowym zyskiem w postaci ochrony przed rakiem.