Mistrzostwa Polski, a liga mistrzów terminarz

2020-08-11

1928 to rok Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie. Bez Polaków. Zrezygnowano z uwagi na niewypał w Paryżu, reorganizację rozgrywek i brak środków finansowych.


Liga mistrzów terminarz, a aspekt mistrzostw Polski

W życiu związku nastąpiła istotna zmiana. Siedzibę PZPN przeniesiono do Warszawy. Dokonano wyboru władz. Zalegalizowano kolejny okręg Kielce. Nowym prezesem związku został generał Władysław Bończa-Uzdowski. Szefem Polskiego Kolegium Sędziów wybrano Janusza Mailowa, a jego zastępcą Jerzego Grabowskiego. Ukazuje się to przedstawiając liga mistrzów terminarz https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/europa/liga-mistrzow-uefa/dd8d310.


W lidze znowu najlepszą okazała się Wisła Kraków, tuż za nią Warta Poznań i Legia Warszawa. Do A klasy spadły: Hasmonea Lwów, Śląsk Świętochłowice i TKS Toruń. Awansowała Garbarnia Kraków. Królem ligowych strzelców po raz drugi został Henryk Reyman. Reprezentacja rozegrała cztery mecze międzypaństwowe pokonała tylko Turcję 2:1. Był to słaby sezon.


O mistrzostwie Polski zadecydował zielony stolik. Po zakończeniu rozgrywek na czele tabeli uplasował się rewelacyjny beniaminek Garbarnia Kraków. Mistrzostwo kraju przyznano jednak Warcie Poznań. Zadecydował o tym walkower, jaki przyznano poznaniakom po przegranym meczu z Turystami Łódź. Warta jednym punktem wyprzedziła Garbarnię, a Turyści spadli z ligi. Awansował LTSG Łódź. Reprezentacja w meczu towarzyskim pokonała w Poznaniu amatorską reprezentację Węgier 5:1, a w Grazu Austrię 3:1, jeżeli wskazuje się na liga mistrzów terminarz.


W Poznaniu zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową. Eksponowany był dział piłkarski. Rosła w społeczeństwie ranga futbolu. Jednak nie znajdował on ciągle uznania u władz szkolnych Ministerstwo Oświecenia Publicznego zakazało młodzieży wstępowania do klubów sportowych. Wielu zawodników grywało pod przybranymi nazwiskami. PZPN odnotował dalszy postęp organizacyjny i sportowy powstały trzy nowe okręgi: białostocki, poleski i wołyński. W sumie było ich już dwanaście. Zatem liga mistrzów terminarz to dobre rozwiązanie.


Rok I Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Urugwaju. Bez udziału Polaków i wielu innych zespołów z Europy. Dość dobry sezon reprezentacji wygrała cztery mecze, a tylko jeden przegrała, z Węgrami. Rekordowe zwycięstwo nad Łotwą (6:0) i sukces w pojedynku ze Szwecją w Sztokholmie (3:0). Dobrze spisywały się również zespoły klubowe, zwłaszcza Legia Warszawa. Za godne reprezentowanie polskiego sportu na arenie międzynarodowej przyznano jej puchar ufundowany przez ministra spraw zagranicznych. 10 sierpnia Legia otrzymała również nowy stadion sportowy, największą tego typu inwestycję w latach międzywojennych. Dla upamiętnienia 10-lecia istnienia PZPN.